Mi lenne az a tanulság, amit 2023-ből megosztanál a szakmai tevékenységed alapján?
A 2023-as év több szempontból is bővelkedett a kihívásokban, de a saját megélésem szerint a legnagyobbak ezek közül az inflációs környezet és a technikai recesszió állította nehézségek, ezzel párhuzamosan pedig pont a gazdasági szereplők fejlesztéseinek, beruházásainak köszönhető igény a munkaerőre, ugyanis ezen igények kielégítése -tekintettel az elérhető jelöltek számára- rendkívül nehéz volt minden területen. Megfigyelhető, hogy az egyre nagyobb léptékű automatizáció egyre komplexebb tudást és készségeket is igényel, ezért a szakképzett fizikai pozíciók soha nem látott mértékben felértékelődtek. Érdekes tapasztalat, hogy amíg a mérnöki területeken hagyományosan magasak az igények, emellett az elmúlt időszakban hatalmas kereslet mutatkozott az imént is említett szakképzett, technikus rétegre, akik sok esetben már olyan pozíciókban is helytállnak, ahol évekkel korábban még elképzelhetetlen lett volna mérnöki végzettség nélkül végezni a tevékenységet. Ennek hatására megfigyelhető, hogy a szakképzett fizikai munkaerő bevonzásáért szinte fejvadászat zajlik, ami egyben azt is jelenti, hogy ezt a réteget gyakorlatilag szellemi toborzási eszköztárral, ráfordítással és kiválasztási metodológiával kell megtalálni. További nehézséget jelent, hogy ez a szintű és komplexitású folyamat a működési és toborzási költségek emelkedésével, az erős piaci versennyel és vállalatok növekvő árérzékenységével olyan helyzetet teremt, amivel a legnagyobbaknak is hatalmas feladat megbirkózni. Szolgáltatóként elsődleges szempont volt 2023-ban is ügyfeleink elégedettsége és számukra minőségi szolgáltatás nyújtása, mindemellett nagy figyelmet fordítva a költségek optimalizálására ill. a hatékonyság növelésére. A tanulság 2023-ból számomra az, hogy sosem dőlhetünk hátra, folyamatosan keresnünk kell a válaszokat nem csak a megoldandó problémákra, hanem a lehetséges és az előre talán nem látható helyzetekre egyaránt.
Milyen gazdasági perspektívát látsz 2024-re? Mi a várakozásod a szellemi munkaerőpiacra vonatkozóan?
Nagyon bízom abban, hogy a 2023 év végén már tapasztalható pozitív változások, az infláció mérséklődése, a recesszív gazdasági környezetből való előrelépés, a reálbérek növekedése olyan fellendüléshez vezet, amely stabilizálja a piacot és új lehetőségeket teremt sokak számára. Véleményem szerint a szellemi munkaerőpiac napról napra dinamikusabb lesz, amit alapjaiban határozhat meg az új nagyberuházások és a hozzájuk kapcsolódó kisebb, a beszállítói kört jelentő vállalkozások tevékenységének elindulása – a műszaki területen való szaktudás, képzettség és tapasztalat tehát továbbra is kiemelkedő fontosságú marad. Emellett az egyes iparágakon belül megjelenő új technológiák, az innovatív fejlesztések lehetőséget adnak a munkavállalók számára az át és továbbképzésre, ez viszont egyben kulcskérdés is lehet a versenyképességük növelése szempontjából. Mindez a vállalatok számára is előnyös helyzetet teremthet, ugyanis lehetőségük lesz olyan jelöltek elérésére, akiket korábban nem tudtak megszólítani.
Mi volt az eddigi legnagyobb szakmai kihívás számodra?
Ennek a kérdésnek a megválaszolásán nem kell sokáig gondolkodnom, mert ez nem múlt idő, hanem éppen most történik. Azzal, hogy a Prohuman Munkaerő-kölcsönzési üzletágvezetője lettem egyszerre kaptam pályafutásom egyik legnagyobb elismerését és legnehezebb feladatát is, ugyanis a jelenlegi piacvezető core üzletágát vezetni kicsit olyan, mint a Real Madrid irányítását átvenni 3 BL trófea után. Azon túl, hogy a csúcson maradni talán sokkal nehezebb, mint eljutni oda, a folyamatosan növekvő piaci versenyben, nehezített pályán kell helytállni és ügyfeleink igényeit költséghatékony és minőségileg kifogástalan módon teljesíteni. Mindezek mellett mégis azt mondom, hogy ez egy hálás feladat, mert általa még közelebb lehetek partnereinkhez, egy nagyszerű és szakértő csapattal dolgozhatom minden nap és ezen a folyamatosan és nagyon gyorsan változó piacon hagyhatok nyomot, ami önmagában hatalmas megtiszteltetés.
Mit tanácsolnál a pályájuk elején álló fiataloknak?
Lucius Annaeus Seneca szavaival élve „Semmilyen szél sem kedvező annak, aki nem tudja, milyen kikötőbe tart” A legfontosabb tanács, amit a fiatalok számára megfogalmaznék az az, hogy már a pályájuk kezdetén legyen egy víziójuk arról, amit hosszútávon el szeretnének érni karrierjük során. Az általuk megszerzett végzettséggel és tudással törekedjenek arra, hogy a gyakorlatban minél inkább mélyítsék ismereteiket és igyekezzenek az általuk választott terület – vagy annak egy részének – szakértőjévé válni. Kitartással, folyamatos önképzéssel és a szakma iránti alázattal a befektetett munkájuk meg fog térülni és el fogják érni azokat a sikereket, amelyeket most megfogalmaznak magukban. Azok számára pedig, akik esetleg a húszas éveik elején még nem tudják pontosan, hogy milyen irányba induljanak el – közéjük tartoztam én is, hisz én sem tudtam ezt akkor még – , először is próbálják meghatározni saját maguk számára, hogy mely területen tudják magukat leginkább elképzelni, majd ebbe az irányba indulva képezzék magukat és szerezzék meg a megfelelő gyakorlatot, de a legfontosabb minden esetben a vízió, hisz tudnunk kell, hogy hová tartunk – ha pedig tudjuk, akkor szenvedéllyel menjünk ezen az úton.
Milyen célokért dolgozik a csapatotok a mindennapokban?
Az első és legfontosabb szempont az, hogy ügyfeleink igényeinek megértése, valamint minőségi, gyors és költséghatékony kiszolgálása az elsődleges cél, amit szem előtt tartunk. Emellett kiemelten fontos számunkra, hogy partnereink mellett jelöltjeink is elégedettek legyenek és élményt nyújtson számukra egy-egy kiválasztási folyamatban és hogy általunk találják meg a nekik legmegfelelőbb pozíciót. Természetesen saját stratégiai és fejlesztési elképeléseink is rendkívül fontosak, de tudjuk, hogy ezt ügyfeleink nélkül nem érhetjük el. Piacvezetőként hatalmas a felelősségünk is, ugyanis nem elég csak a piaci dinamikákat naprakészen ismernünk, folyamatosan figyelnünk kell versenytáraink tevékenységét is, emellett innovatív megoldásokkal, a piac előtt járva kell mutatnunk az utat.
Köszönjük a válaszokat Izsó Balázsnak, a Prohuman Munkaerő-kölcsönzési üzletágvezetőjének!