recruiTECH - "Magyarország munkaerőpiacában nagy lehetőségek rejlenek" - Interjú Fadi Shadeh-el (HIPA)
× Programok Jegyek Előadók Blog Szponzorok Kapcsolat Belépés CEE

blog bejegyzés

"Magyarország munkaerőpiacában nagy lehetőségek rejlenek" - Interjú Fadi Shadeh-el (HIPA)

2024-01-18

Vedd meg jegyed most!

Mi a HIPA szerepe a magyar gazdaságban?

A HIPA a nemzetgazdaság kulcsfontosságú intézménye, amely teljeskörű, egyablakos szolgáltatást nyújt a külföldi és hazai beruházóknak Magyarországon. Alapvető feladata, hogy külföldi vállalkozásokat és befektetőket vonzzon az országba, amellyel növeli a tőkeáramlást, és a technológiatranszfert. A Kormány által meghatározott befektetési szakpolitika szerint együttműködést alakít ki beruházókkal, segítve ezzel az elmaradott régiók fejlesztését és a munkahelyteremtést, valamint az általános gazdasági növekedést. Emellett a HIPA a vállalkozások számára igyekszik a lehető legmegfelelőbb üzleti környezetet megteremteni és ösztönözni a meglévő magyarországi vállalkozásokat a folyamatos növekedésre, újrabefektetések megvalósítására. Ezen célokat segítve a HIPA folyamatos kapcsolatban van állami szereplőkkel, akikkel együttműködésben dolgozik az adminisztratív eljárások, engedélyek, szabályozások megkönnyítésében. A HIPA továbbá partneri együttműködéseket alakít ki szakmai szervezetekkel, iparági szövetségekkel vagy egyéb, az üzleti világ számára meghatározó szereplőkkel, hozzájárulva ezzel is a stabil gazdasági növekedéshez. A beruházások folyamatos támogatását és a projektek bejelentését követően a HIPA nyomon követi a beruházások hatását a nemzetgazdaságra, értékeli a befektetésösztönzési stratégia és az állami ösztönzők hatékonyságát, segítve a szakpolitikai irányvonal folyamatos felülvizsgálatát és meghatározását.

A szellemi munkaerőt érintő beruházások kapcsán hogyan ítéli meg a jelenlegi helyzetet?

A kiváló ár-érték arányú szellemi szaktudás a külföldi beruházók számára népszerű helyszínné teszi Magyarországot. Az elmúlt két évben, a legtöbb szellemi munkavállalót foglalkoztató üzleti szolgáltató központok 71%-a bővítette új funkciókkal magyarországi irodáját, a legtöbb szolgáltatóközpont pedig a koronavírus-járvány és a pénzügyi válságok ellenére is képes volt organikus növekedést elérni. Ez a növekedés egyfelől a magas képzettségű pénzügyi, informatikai, mérnöki és tudományos területen dolgozó munkaerőnek és a versenyképes munkaerőköltségeknek köszönhető. Másfelől a kiemelkedő és folyamatos fejlesztés alatt lévő IT és irodai infrastruktúra, a Kormány által biztosított adókedvezmények, valamint a munkaerő megtartását és fejlesztését irányzó egyéb támogatások is hozzájárulnak a kedvező feltételek megteremtéséhez.

Mit tartanak a befektetők a legnagyobb értéknek a magyar humán tőkét illetően?

A jól képzett, versenyképes munkaerőnek és a versenyképes órabérköltségeknek köszönhetően Magyarország munkaerőpiacában nagy lehetőségek rejlenek. A kiváló munkaerőpiaci ár-érték arány a már meglévő és új befektetést megvalósító beruházók számára egyaránt döntő szempont egy projekt helyszínkiválasztása során. Magyarország oktatási rendszere kiemelt hangsúlyt fektet a STEM területekre, különösen az üzleti és mérnöki szakokra, ami magasan képzett, idegen nyelveket beszélő és piacképes munkaerőt eredményez. Jelenleg mintegy 300.000 diák folytatja tanulmányait felsőoktatási intézményekben. Az elméleti oktatást kiegészítő duális képzési rendszer pedig olyan világszínvonalú partnerekkel együttműködve is elérhető, mint az Audi, a Bosch, a Mercedes-Benz és még sokan mások. A magyar szellemi munkaerő által kínált szolgáltatási nyelvek is versenyképessé teszik hazánkat. A magyarországi szolgáltatóipari központok mintegy 40 nyelvet támogatnak: az angol, német, francia, spanyol és olasz nyelvek szakmai szinten általánosan elterjedtek, de szolgáltatott nyelv például az arab, a japán és a kínai is.

2024-re miben látja a szellemi munkahelyteremtés és ösztönzés legnagyobb kihívását?

A szellemi munkahelyteremtés 2024-es kihívásai komplexek, amelyekre globális és lokális tényezők egyaránt hatással vannak. A technológiai változások, főként a mesterséges intelligencia térnyerése és az erre egyre hatékonyabban építő automatizáció átalakítja a munkaerő iránti keresletet, előtérbe helyezve a magasabban képzett szakembereket. Ez a folyamat várhatóan ösztönző hatással lesz a vállalati képzési programok mennyiségére és minőségére. (Az ilyen programok kapcsán érdemes felvenni a kapcsolatot a HIPA-val, hiszen az egyedi kormánydöntésen alapuló támogatási palettán megtalálható a képzési programokra igénybe vehető konstrukció is.) Szintén hatással lesz a felsőoktatási rendszerre, amelynek feladata a jövő kihívásainak gyors és megfelelő szintű lekövetése annak érdekében, hogy piacképes tudást adjon a hallgatók számára. Kiemelendő még a rugalmas munkarend, valamint a munka és magánélet egyensúlya, amely továbbra is fontos szempont marad a munkavállalók számára.

Mivel készül a recruiTECHre?

Beruházásösztönzési szempontból 2023 Magyarország számára újabb rekordévnek számít, hiszen az új beruházások értéke meghaladta a 13 milliárd eurót, amelyek több mint 20.000 új munkahelyet teremtenek. A sorozatos rekordévek következtében jelentősen csökkent az aktív munkakeresők száma, ami egyre jobban felértékeli a meglévő munkaerő képzését, az automatizációt, illetve a külföldi munkavállalók alkalmazását. Előadásomban ismertetem a Magyarországra irányuló FDI-t jellemző legfrissebb befektetői trendeket, amelyek alapján kitérek a várt munkaerőpiaci folyamatokra is. Továbbá bemutatom, hogy a HIPA milyen eszközökkel igyekszik segíteni a beruházók munkaerőigényének utánpótlását, kiemelt figyelmet fordítva az üzleti szolgáltató szektorra.

Köszönjük a válaszokat Fadi Shadeh-nek, a HIPA Head Of Departmentének!