Ha egy tanácsot adhatna a szakmának, akkor mi lenne az?
Az etikai és ezen belül is morális szempontból az AI használata kiemelt felelősséggel jár bármely HR területen. Mindig vizsgáljuk meg, hogy az adott megoldás amit be szeretnénk vezetni etikus-e, ne csak azt hogy hatékony-e.
Mi lenne az a tanulság, amit 2023-ből megosztanál a szakmai tevékenységed alapján?
Az emberi agy nagyon nehezen értelmezi az exponenciális növekedést. Általánosan elfogadott hogy fizikailag egy papírlapot maximum 7 alkalommal lehet félbehajtani. De ha ezen átlépünk és elméletben 45 alkalommal hajtjuk félbe akkor olyan magas papíroszlopot kapunk ami elér a holdig. 2012 óta kevesebb mint 4 havonta duplázódik világszinten az AI alatt lévő számítási kapacitás, tehát már 42x hajttotuk már félbe a lapot.
Mi a véleményed az AI-ról?
Az új generációs generatív AI megoldások diszruptív hatással lesznek a legtöbb iparágra és a teljes világ működésére és ennek az útnak az elején járunk csak. Az, hogy ez mennyire lesz jó, vagy esetleg rossz a munkavállalóknak, a vállalatoknak vagy az emberiségnek az rajtunk, mint embereken múlik. A felelősségteljes AI használattal viszont biztos vagyok benne, hogy csodálatos dolgokra lesz képes az emberiség.
Elveszi-e a recruiterek munkáját?
Elvenni nem fogja, átalakítani viszont igen. Véleményem szerint már pár éves távlatban is átalakulnak majd a munkáltatói igények a fehérgalléros munkahelyeken. A korábbi specializált tudás helyett priorizálásra kerülnek a generális tulajdonságok, mint a kommunikációs- és kollaborációs- készségek a kritikus és analitikus gondolkozás, érzelmi intelligencia és kreativitás. Ez át fogja alakítani a kiválasztási folyamatokat is, de a recruiterek hozzáadott értéke és felelőssége ezzel csak nőni fog, nem csökkeni.
Hol tud a mesterséges intelligencia hozzáadott értéket teremteni a toborzás-kiválasztásban?
Amit most látok az az, hogy hatékonyabbá tudja tenni a folyamatot. Átirat készítése az interjúkról, és ezzel időt spórol. Segítséget adhat a CV-k értelmezésében főleg olyan pozícióknál, ahol a recruiter sem érti azt a szakmát amire munkatársat keres. Vagy épp fordítva, segít a recruiternek, hogy adott üzleti igény mentén milyen szakmai tulajdonságokat súlyozzon jobban, mit is jelent az adott pozíció valójában. Gyorsítja az általános kommunikációt is a jelöltekkel.
Mi a véleményed, szabad-e review-t íratni az AI-al a jelöltekről?
Itt jön elő az az etikussági kérdés amiről az elején beszéltem. Szabadni szerintem szabad, automatizált döntéseket viszont ezek alapján kétes végezni. Ha a végeredményt ember ellenőrzi akkor ez segítség. Ha elfogadjuk a döntését humán kérdésekben akkor felelőtlenség. Én mint vezető például nagyon nem szeretném, ha egy AI döntené el hogy ÉN fel akarok e venni valakit, vagy sem.
Mennyire valós félelem, hogy csalnak a jelöltek a kiválasztás folyamatában az AI segítségével?
Ha valaki AI-t használ, hogy egy kapósabb önéletrajzot írjon akkor számomra az nem csalás hanem kreatív hozzáállás, ugyanis a jövőben erre lesz szükség más területen is a cégen belül, tehát future talent. Viccet félretéve tudok olyan cégről, aki viszont AI-al szűri első lépcsőben a jelentkezők önéletrajzait. Ott csalás, ha a jelentkező többször beadja különböző formában a jelentkezését, hogy átmenjen a szűrőn? Vagy az adott cég etikus hozzáállása kérdőjelzőik-e meg? Ha meg valaki hazudik a felvételi folyamatban azt meg AI nélkül is megteheti. Szóval nem, én ezt a részét nem tartom problémának. Jelölti oldalon akkor tud ez etikai kérdéseket felvetni ha az AI használatával a jelölt befolyásolja a felvételi folyamatot, mert eltúlozza, megmásítja a munkavégzéshez szükséges képességét és ezáltal félrevezeti a recruiter-t. Egy példa ami már egyáltalán nem sci-fi: Távoli interview alatt például egy rossz angol akcentust valós időben lehet tökéletes brit angollá javítani. Vagy az interviewer kérdéseit valós időben leiratozza és automatikusan megválaszolja egy AI megoldás és a jelentkező csak felolvassa a tökéletes választ. Ezek létező technológiák.
Milyen etikai kérdések merülnek fel az AI használatát illetően akár jelölt, akár toborzói oldalon? A generatív algoritmusok sajátja egy bizonyos fokú bizonytalanság és kiszámíthatatlanság. Ettől lesz kreatív a technológia, és ezért nem kapjuk soha ugyanazt az eredmény azonos bemenetre. Az előbbi példa (AI alapú előszűrés) ezért is vet fel bennem morális kérdéseket. De ide tartozna például emberek teljesítménymérése is AI alapon. Mondjuk azt, hogy az AI alapú személyi döntések teljes kérdésköre kényes téma és fontos az alapos etikai és morális vizsgálata.
Köszönjük a válaszokat Hódy Árpádnak, a Microsoft Ügyfélsikerért és terméktámogatásért felelős vezetőjének!